Prevanol: Skuteczne leczenie stawów u psów 0
Zdjęcie przedstawia młodego labradora siedzącego w domu. Na zdjęciu widoczne są esy floresy oraz napis "leczenie psich stawów" wraz z logo "Invet Animal Care". Fotografia ilustruje artykuł na temat preparatów wspomagających zdrowie stawów u psów.

 

 

Pravanol: Skuteczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów u psów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis, OA)

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoarthritis, OA) dotyczy najczęściej psów w średnim i starszym wieku. Charakteryzuje się powstaniem stanu zapalnego, który utrzymuje się przez długi czas i prowadzi do pogłębienia zmian zwyrodnieniowych chrząstki i tkanek miękkich. W konsekwencji pojawia się ból, zaburzenia czynności stawu i zmiany drugorzędne w stawach sąsiadujących. Niezależnie od tego, czy jest to proces pierwotny, czy wtórny, wynik końcowy choroby jest podobny. OA jest chorobą przewlekłą i postępującą. Zmiany zwyrodnieniowe nigdy nie ulegają regresji, dlatego leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów klinicznych.

Leczenie OA

Zazwyczaj stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które łagodzą większość objawów choroby. Z drugiej strony jednak powodują wiele skutków ubocznych i nie powinny być stosowane długotrwale. W związku z tym na popularności coraz bardziej zyskują suplementy stosowane w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów - Prevanol. W opisanym w dalszej części badaniu przedstawiono obserwacje kliniczne z zastosowania tego preparatu oraz jego wpływ na objawy OA. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu Magwet: Zastosowanie preparatu zawierającego omułka zielonowargowego w leczeniu choroby zwyrodnieniowej.

Badanie kliniczne

Badanie przeprowadzono w warunkach klinicznych, w związku z tym nie było grupy kontrolnej, która nie była leczona lub otrzymywała placebo bez wiedzy właściciela. Ocena nie polegała na porównaniu grup pacjentów, ale na ocenie działania preparatu, wpływu na samopoczucie oraz utrzymywania się korzystnych efektów w długoterminowej terapii. Praca ma charakter obserwacji autora oraz właścicieli zwierząt i stanowi subiektywny pogląd na zagadnienie.

Materiały i metody

Dawki i sposób podawania

W badaniu ostatecznie wzięło udział 70 psów. Podzielono je na grupy ze względu na rasę, płeć, wiek i liczbę stawów objętych chorobą zwyrodnieniową. Brano również pod uwagę fakt, czy psy były leczone niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Przebieg leczenia oraz dawki tych środków monitorowano w trakcie całego badania. Stosowano karprofen w dawce 4 mg/kg w fazie początkowej, potem dawkę zmniejszano do 2 mg/kg lub w niektórych przypadkach odstawiano całkowicie. Rodzaj leku wynikał z preferencji autora, a dawkowanie ustalane było zależnie od stanu klinicznego pacjenta.

Przez sześć miesięcy podawano preparat zawierający omułka zielonowargowego w dawce zalecanej przez producenta (500 mg dziennie u psów < 20 kg, 1000 mg dziennie u psów o masie 20-50 kg raz na dobę). Zwierzęta były kontrolowane co miesiąc poprzez badanie ortopedyczne oraz kwestionariusz wypełniany przez właściciela. Do doświadczenia nie włączono psów chorujących na inne przewlekłe choroby oraz poddanych wcześniej interwencji chirurgicznej.

Kryteria włączenia i wykluczenia

Przed rozpoczęciem doświadczenia wykluczono również psy, u których długotrwale stosowane były leki steroidowe (ze względu na ich działania uboczne oraz maskowanie objawów klinicznych), jak również te, u których stosowano opioidowe leki przeciwbólowe lub stwierdzono nadwrażliwość na owoce morza. Każdy pies miał wykonane zdjęcia RTG stawów, które wykazywały największą bolesność lub dawały objawy kliniczne w trakcie badania ortopedycznego. Zdjęcia zrobiono na początku i na końcu doświadczenia.

Ankieta dla właścicieli psów chorych na zwyrodnienie stawów

Opis grupy badanej

Płeć

  • Samce – 30 psów
  • Samice – 40 psów

Rasa

Liczba psów poszczególnych ras w grupie objętej badaniem

Wiek

  • Grupa I – 8-10 lat
  • Grupa II – 10-14 lat

Liczba stawów objętych procesem zwyrodnieniowym

  • Jeden staw – 12 pacjentów
  • Obustronne zwyrodnienie – 22 pacjentów
  • Choroba wielostawowa – 36 pacjentów

Obserwacje

Wyniki

Zmniejszenie bólu: Właściciele zauważyli znaczną poprawę w zakresie zmniejszenia bólu u 65% pacjentów.

Poprawa ruchomości stawów: U 75% psów zaobserwowano zwiększoną ruchomość stawów.

Zmniejszenie stosowania NLPZ: U 50% psów zmniejszono dawkę lub całkowicie odstawiono niesteroidowe leki przeciwzapalne.

 

Wykres przedstawiający zmniejszenie bólu u psów stosujących Pravanol
Wykres przedstawiający poprawę ruchomości stawów u psów stosujących Pravanol

Podsumowanie korzyści stosowania Pravanolu

Stosowanie Pravanolu przynosi wiele korzyści, w tym:

  • Znaczne zmniejszenie bólu stawów
  • Poprawa ruchomości i jakości życia psa
  • Zmniejszenie potrzeby stosowania leków przeciwzapalnych
  • Naturalne składniki bez skutków ubocznych

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.